Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)

Cihazların gerçek dünyayı algılayarak sanal nesneleri gerçek görüntülerin üzerinde görüntülenmesi teknolojisidir.

Endüstri 4.0 akımının temel unsurlarından olan sanallaştırma kavramı içinde yer alan artırılmış gerçeklik teknolojisi inşaat, iş güvenliği, otomotiv, üretim, mimarlık, reklam, tasarım, sağlık, hava yolları ve satış pazarlama gibi birçok sektöre yenilikçi çözümler sunulmasına ve yeni iş modellerinin ortaya çıkarılmasına olanak sağlar.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)

Günümüzde artan veri boyutu ve çeşitliliği geleneksel veri yönetim araçlarının dezavantajlarını daha da fazla ortaya çıkarmaktadır. Gerçek dünyada 3 boyutu temsil eden verilerin iki boyutlu ekranlarda yönetilmesi süreçleri zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla veriyi farklı formlarda temsil edebilecek ve yönetilmesini sağlayacak araçlara ihtiyaç vardır. Bu noktada artırılmış gerçeklik teknolojisini çözüm olarak iş ortaklarımıza sunmaktayız.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi veriyi üç boyutlu olarak görüntüleyebilmemizin yanı sıra sanal içerikler ile etkileşime girmemize de olanak sağlar. Günümüzde bu teknolojinin popülerliğinin gittikçe artması farklı ihtiyaçlara çözüm sağlayacak donanım teknolojilerinin de gelişimini tetiklemiştir. 

Firmamız ihtiyaca yönelik olarak akıllı telefon, tablet, artırılmış gerçeklik gözlüğü ile çalışabilecek uygulamalar geliştirmektedir.


Artırılmış gerçeklik kullanım alanları nelerdir?
İnşaat, eğitim, iş güvenliği, otomotiv, üretim, mimarlık, reklam, tasarım, sağlık, hava yolları, lojistik ve satış pazarlama gibi birçok sektörde kullanılmaktadır.

Amazon artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak hazırlamış olduğu mobil uygulamasına ait bir video ile daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Artırılmış gerçeklik nerelerde kullanılır?
Bakım onarım faaliyetleri
Ürün tasarımı,
Kalite kontrol süreçleri,
Eğitim materyalleri,
Montaj faaliyetleri,
Simülasyon,
Reklam, tanıtım

Artırılmış gerçeklik nasıl yapılır
Artırılmış gerçeklik uygulamalarının en önemli yapı taşı sunulan sanal içeriklerdir. Kullanım senaryosuna özel olarak kullanıcıyı en verimli şekilde yönlendirecek ve hata yapmasını önleyecek resim, video, animasyon, yazılı metinler veya üç boyutlu modellerin hazırlanması kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Artırılmış gerçeklik uygulamalarının geliştirilmesinde dünyada en çok kullanılan oyun motorlarından Unity3D ve Unreal yazılımlarından yararlanılır. Üç boyutlu modelleme programlarında hazırlanan sanal içerikler bu oyun motorlarından herhangi biri kullanılarak uygulamaya entegre edilir.

Artırılmış gerçeklik uygulamalarının geliştirilmesinde uygulama senaryosuna göre farklı alt yapılar oluşturulmaktadır. Sanal içeriklerin gerçek dünyada ki objelere göre doğru konumlandırılması önem arz etmektedir. Doğru konumlandırma  için gerçek dünyada bir referans noktası oluşturulması gereklidir. Bu işlem marker kullanarak, nesne tanıyarak veya yüzey tanıyarak gerçekleştirilir.

Artırılmış gerçeklik marker kullanımı
Marker (İşaretçi) çok fazla sayıda öz nitelik (Renk geçişleri) içeren QR koda benzer iki boyutlu resimlerdir. Bu resimler gerçek dünyada üzerinde sanal içerik gösterilmek istenen nesnelerin üzerine yapıştırılır. Geliştirilen uygulamada cihaz kamerası kullanılarak bu markera yönelindiğinde markera atanmış sanal içerik kullanıcının ekranında görüntülenmiş olur.

Artırılmış gerçeklik nesne tanıma
Bu tür artırılmış gerçeklik uygulamalarında gerçek dünyadaki üzerinde sanal içerik gösterilmek istenen objelerin üç boyutlu modelleri uygulamaya kaydedilir. Kullanıcı cihaz kamerasını tanımlanmış nesnelere yönelttiğinde uygulama nesnenin biçiminden nesneyi tanıyarak o nesneye atanmış sanal içerikleri kullanıcıya sunar.

Artırılmış gerçeklik yüzey tanıma
Artırılmış gerçeklik alanında Apple ve Google’nin geliştirdiği son teknolojilerden olan yüzey tanıma uygulamaları yer, masa gibi yatay düzlemleri tanıyarak kullanıcının bu yüzeylere istedikleri sanal içerikleri eklemelerine imkan sağlar.

Artırılmış gerçeklik Türkiye
Dünyada birçok alanda hayata geçmiş artırılmış gerçeklik uygulamaları mevcutken Türkiye’de bu konuda yeteri kadar farkındalık henüz oluşmamıştır. Firmamız ülkemizi bu alanda dünyada hak ettiği konuma getirebilecek bilgi birikimine sahiptir.


Soru, istek ve önerileriniz için lütfen iletişime geçin...

/ Yasal İzinler

Hizmetlerimiz

Uzun yıllar tecrübe ettiğimiz hizmetlerimizi ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktan onur duyarız.