Kalkınmanın Anahtarı Yerli Yazılım

Kalkınmanın Anahtarı Yerli Yazılım

Türkiye’nin 21. yüzyılda aktif bir dünya gücü şeklinde varlığını sürdürmesi ancak kendi teknolojilerini üreten ve uluslararası alanda rekabet edebilen bir bilişim sektörünün varlığıyla mümkündür.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı İlker Tabak; yerli yazılım ve bilişim ürünlerindeki kullanımın siber güvenlik için oldukça önemli olduğuna söyleyerek ’ Yerli yazılım yapan insan gücümüze ve şirketlerimize sahip çıkmalıyız.’ dedi.

Tabak, Türkiye 3.Bilişim Şurası’nı 2017 yılında Başbakan Binali Yıldırım kontrolünde gerçekleştirmek istediklerini açıkladı.

2017’nin Türkiye’de bilişim yılı olması gerektiği yönündeki açıklamalarını hatırlatan Tabak, ’Başbakanımız isteğimize destek verdi ve 2017 Bilişimde Gelişim Yılı oldu. Duyarlılığından ötürü sektörümüz adına kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.’ olarak ifade etti

Tabak, Türkiye’nin 21. yüzyılda aktif bir dünya gücü şeklinde varlığını sürdürmesi ancak kendi teknolojilerini üreten ve uluslararası alanda rekabet edebilen bir bilişim sektörünün varlığıyla mümkündür diyerek bilişimin stratejik sektör tanımlanması gerektiğine vurgu yaptı. Tabak, Türkiye’nin iletişim altyapısı, yazılım uzmanları ve şirketleriyle bilişim alanında güçlü potansiyeli bulunduğunu dile getirdi.

Tabak; yerli yazılımın kalkınmanın anahtarı olduğu ile ilgili şöyle anlattı:

’Yerli yazılım yapan insan gücümüze ve şirketlerimizin yanında olmalıyız. Cari açığın kapanmasında etkili olacak yerli yazılım çözümlerinin üretilmesinde görevli, yetenekli ve nitelikli uzmanlarımız ve şirketlerimiz var. İhracatımızın artmasına rağmen ihracat gelirimizin azalmaktadır. Kendi mühendislerimizce üretilen, yerli yazılım sistemlerimizi özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında kullanmak yazılım ihracatını artırmak için ön koşuldur.’

Sektör paydaşlarının da yerli yazılımı canlandırmak için birlikte hareket etmek gerektiğine öne süren Tabak; TBD, Kamu İhale Kanunu’nda bilişim ve yazılım alımlarına dair telif haklarını koruyan ve kolaylaştıran düzenlemelerin yapılmasında gerekli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılabileceğini ifade etti.

Türkiye’nin geleceği için 2017’de çocukların ve gençlerin bilişim sektöründe yerlerini almaları için kampanya gerçekleştirme çağrısında bulunarak ’Çocuklar için programlama eğitiminin artması gerekli. Geleceğin üretim ortamının dördüncü sanayi devriminin bireyleri gelişecek gençlerimize sadece programlama öğretmekle kalmamalı, hatta robot yapmayı da öğretmeliyiz.’ şeklinde dile getirdi.

5.1.2017 15:00:00