Güneş Enerjisiyle Çalışan İnsansız Hava Aracı (drone) Geliyor

Güneş Enerjisiyle Çalışan İnsansız Hava Aracı (drone) Geliyor

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2 uçağının mucidi Borschberg: ’2 yıl içinde tamamıyla güneş enerjisiyle çalışacak drone üretmek istiyoruz.’ dedi.

Güneş Enerjisiyle Çalışan İnsansız Hava Aracı (drone) Geliyor Güneş enerjisiyle çalışan "Solar Impulse 2" uçağının mucidi ve pilotu Borschberg: ’2 yıl içinde tamamıyla güneş enerjisiyle çalışacak insansız hava aracı (drone) üretmek istiyoruz.’ dedi.

Tasarlanacak "drone" un 6 ay hiç durmadan güneş enerjisiyle çalışabileceğini, aracın özellikle tarım ve iletişim sektörlerinde kullanılabileceğini söyleyen Borschberg; uyduların havada sabit kalamadığını ve sürekli dünya çevresinde turlamak zorunda olduğunu vurguladı. ’Drone’ ların ise sabit kalabildiğini ayrıca bu aracın, istenildiği zaman yere indirilebileceğini, yapısında değişiklikler yapılabileceğini belirtti. Bu açıdan uydulara göre daha avantajlı. ’’Araç, normal hava trafiğinin 20 kilometre üzerinde stratosferde uçabilecek." diye konuştu.

Borschberg, farklı rotalarda uçan güneş enerjili "drone"larla kurulacak bir ağ sayesinde, kesintisiz ve hızlı internet konusunda büyük ilerleme kaydedileceğini belirterek, "Araçlar ayrıca tarım ve iletişimin yanı sıra, coğrafi oluşumlar, hava kirliği gibi konularda da araştırma yapabilecek. Altı ay kadar hiç durmadan güneş enerjisiyle çalışabilecek biçimde tasarlanıyorlar." dedi.

6.9.2016 20:44:00