Google’den Engelli Türk Öğrenciye Burs

Google’den Engelli Türk Öğrenciye Burs

Özyeğin Üniversitesi bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisi, spastik engelli Murat Can Çiçek, Google’ın bilgisayar bilimleri alanında eğitim alan engellilere 2009’dan beri verdiği, 7 bin Euro değerindeki eğitim bursunu almaya hak kazandı.

Google, bilgisayar, engelli, burs

Özyeğin Üniversitesi bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisi, spastik engelli Murat Can Çiçek, Google’ın bilgisayar bilimleri alanında eğitim alan engellilere 2009’dan beri verdiği, 7 bin Euro değerindeki eğitim bursunu almaya hak kazandı. Avrupa’da bilgisayar bilimleri alanlarında eğitim gören başvuru sahipleri; akademik performans, liderlik becerisi ve alana gösterdikleri tutkuya göre değerlendiriliyor.

Burs, her yıl 9-10 kişiye veriliyor ve bu öğrencilerin çoğu Oxford gibi dünyanın lider üniversitelerinden seçiliyor. Doğduğu günden beri ellerini ve ayaklarını kullanamayan ve konuşma güçlüğü çeken Murat Can Çiçek, dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking gibi özel donanımlı bilgisayarını göz hareketleri yardımıyla kullanarak çalışmalarını sürdürüyor.

Murat Can Çiçek burs için başvuru belgesini Google’a zamanında iletemediğini belirterek, kabul edilmesinde şans faktörüne vurgu yapıyor. Çiçek, “Gerekli formu başvuru için verilen sürenin son saatlerinde bitirebildim. Çünkü başvuru süreci tam benim değişim öğrencisi olarak Amerika’ya gideceğim zamana denk gelmişti. Yurtdışına ilk defa uzun süreli olarak çıkacaktım ve çok fazla detayla ilgilenmem gerekiyordu, araya kendi okulumun sınav haftası da girmişti. Nihayet ABD’de yılbaşına saatler kala başvuru formunu bitirdim. Fakat burs programı Avrupa içindi ve saat farkından dolayı başvurum sistemde asılı kalmıştı. Birkaç hafta sonra bana başvuru için ikinci bir şans tanıdılar” diyor.

Muratcan’ın Blog Yazısı için:
https://muratcancicek.wordpress.com/2016/09/17/google-emea-students-with-disabilities-scholarship-2016yi-kazanisim/
Burs Hakkında Detaylı Bilgi için:
https://www.google.com/studentswithdisabilities-europe/index.html

7.10.2016 21:00:00