Gmail’den Javascript’e Engel

Gmail’den Javascript’e Engel

Google’nin e-posta sağlayıcısı Gmail, güvenlik sebebiyle javascript ve .js uzantılı dosyaları engelleme kararı aldı.

Google’nin e-posta sağlayıcısı Gmail, güvenlik sebebiyle javascript ve .js uzantılı dosyaları engelleme kararı aldı. Engelleme işleminin 13 Şubat’tan itibaren uygulanmaya başlayacağını bildirdi.

Gmail, önceleri güvenlik sebebi ile .exe .msc ve .bat uzantılı dosyaların gönderilmesine izin vermiyordu. Şimdi de teknoloji devi Google’nın servis sağlayıcısı bu engellere JavaScript uzantılı (.js) dosyaları da ekleyecek. 13 Şubat itibariyle .js uzantılı dosyaların gönderilmesi Gmail tarafından engellenecek. Son zamanlarda Gmail üzerinden phishing yazılımlarının çoğalması Google’yi bu tedbiri almaya itmiş olabilir.

Google Güvenliği Artırma Amacında

JavaScript’in engellenme sebebi ise zararlı yazılımların Google üzerinden yayılmasının önüne geçmek. Phishing olarak geçen zararlı yazılımların yayılmasını sağlayan bir yöntem mevcut.

Güvenilir bir kaynaktan gelmiş gibi görünen bu e-postaların içerisine yerleştirilen .js uzantılı dosyalara tıkladığınızda bilgileriniz hacker’lerin eline geçiyor. Google aldığı önlemle .js uzantılı dosyaların farklı bir uzantıyla gönderilmesine de izin vermeyecek.

7.2.2017 14:00:00