Genç girişimciler için vergi muafiyeti kanunu yürürlüğe girdi

Genç girişimciler için vergi muafiyeti kanunu yürürlüğe girdi

Hükümet tarafından kurgulanan 29 yaş altı girişimciler için vergi muafiyeti kanunu, Resmî Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Genç girişimciler için vergi muafiyeti kanunu yürürlüğe girdiGelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ nın yasalaşmasıyla ilk defa iş kuran ’girişimcilere’ vergi muafiyeti sağlanıyor.

10/2/2016 tarihli ve 29620 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6663 sayılı Kanun’da yer alan vergi ile ilgili düzenlemeler aşağıda kısaca açıklanmıştır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Yasalaşan vergi muafiyetine göre ilk kez iş kuracak 29 yaş altı genç girişimcilere 3 vergi dönemi boyunca muafiyet sağlanacağını belirten kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanun kapsamında 29 yaş altı genç girişimciler için gelir vergisi muafiyeti 3 vergi dönemi boyunca yani 3 yıl süreyle geçerli olacak. Muafiyetten 29 yaşından küçük ve ticari, zirai veya mesleki faaliyetlerine göre ilk kez gelir mükellefi olanlar yararlanabilecek. Süre girişimcilerin işe başladıkları ilk takvim yılından itibaren geçerli olmaya başlayacak” dedi.

YILLIK KAZANCIN 75 BİN LİRALIK KISMINA VERGİ MUAFİYETİ

Genç girişimcilerin elde ettikleri yıllık kazancın 75 bin liralık kısmına gelir vergisi muafiyeti uygulanacağını belirten İsmail Turan, "Yıllık 75 bin liradan fazla gelir elde eden girişimciler muafiyetten yararlanamayacak. Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen girişimcinin kendi işinde çalışıyor olması gerekecek. Girişimci işletme devri yoluyla işini kuracaksa, devir alacağı işletmenin üçüncü dereceye kadar yakın bir tanıdığından devralmamış olması şartı aranacak. Diğer bir önemli şart da girişimcilerin 3 vergi dönemi boyunca yararlanacağı muafiyet süresince sahte belge düzenlememiş olması gerekecek” ifadelerini kullandı.

3.9.2016 17:00:00