Facebook, e-ticaret Uygulamasıyla Geliyor!!

Facebook, e-ticaret Uygulamasıyla Geliyor!!

Dünyada en çok tercih edilen sosyal paylaşım sitesi Facebook, şimdi de e-ticaret uygulamasını başlatıyor.

Dünyada en çok tercih edilen sosyal paylaşım sitesi Facebook, şimdi de e-ticaret uygulamasını başlatıyor. Facebook, “Marketplace” (pazar yeri) isimli yeni uygulaması ile kullanıcıların kendi sosyal çevreleriyle alışverişlerinde (e-ticaret) kolaylıklar sağlamayı hedefliyor.

facebook, e ticaret, uygulama, kullanıcı, sosyal paylaşım, alışverişFacebook Ürün Geliştiricisi Bowen Pan “Bu (Marketplace) ayrıca özellikle aradığımız eşyaları bulmamızı sağlayacak. Bu uygulamayı insanlar için geliştirdik, büyük şirketler için değil” diyor.

e-ticaret İkonu Nerede Olacak?

Yeni uygulamaya, “Messenger” ve “Bildirimler” seçeneklerinin ortasındaki dükkan ikonuna basılarak ulaşılacak.

e-ticaret Uygulaması Türkiye’de Ne Zaman Kullanılmaya Başlayacak?

e-ticaret uygulamasının Türkiye’de ne zaman kullanılmaya başlayacağı ile ilgili net bilgi olmamakla birlikte Facebook kullanıcıları site üzerinden ilk olarak 4 ülkede alışveriş yapabilecek. Uygulama şimdilik sadece ABD, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 18 yaş üstü kişiler tarafından kullanılabilecek.

Facebook e-ticaret Uygulaması Kapsamına Giren Eşyalar Neler?

e-ticaret kapsamına giren eşyalar arasında: ev eşyaları, elektronik eşyalar, kıyafetler ve hatta kitaplar bile var. Ayrıca kullanıcılar eşyaları; yer, kategori ve fiyat olarak belirleyebilecek.

e-ticaret uygulaması, kullanıcının yakınındaki ve uzağındaki kullanıcılar olmak üzere tüm Facebook kullanıcılarının sattıkları eşyaları kapsıyor.

Satışı Yasak Ürünler Neler?

Facebook yetkilileri; alkol, uyuşturucu, evcil hayvanlar ve patlayıcıların alışverişini engelleyeceklerini açıkladı.

Uygulama Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılacak?

Almak istenilen ürünün bilgilerini görmek için resmine tıklamak gerekiyor ve yeni uygulama üzerinden satıcıya mesaj atılabiliyor. Fakat Facebook, ödemeye ve ürün teslimine karışmıyor.

e-ticaret Uygulamasında Güvenlik Derecesi Ne Olacak?

Facebook kullanıcıları arasında yapılan işlemler, gizlilik ve güvenlik açısından bazı endişelere yol açıyor. Uygulama diğer e-ticaret siteleri kadar kapsamlı güvenlik önlemlerine sahip değil ve yapılan alışverişlerin tüm ödeme işlemleri kullanıcılar arasında gerçekleştiriliyor.

Facebook Ürün Geliştiricisi Bowen Pan bu sebeple, “Facebook, dolandırılırsanız hiçbir sorumluluk almayacaktır” diyor. Fakat yine de Pan, Facebook kullanıcılarının anonim olmamasının bu gibi olayları engelleyeceğine inanıyor.

7.10.2016 18:00:00