E-ticaret Yoluyla İthal Edilen Ürünlerde Muafiyet Oranı 30 Euroya Düştü

E-ticaret Yoluyla İthal Edilen Ürünlerde Muafiyet Oranı 30 Euroya Düştü

Yakın zamanlarda yurt dışındaki e-ticaret sitelerinden ithal edilen ürünlere uygulanan gümrük muafiyet oranları, rekabeti oldukça artırdı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi; yakın zamanlarda yurt dışındaki e-ticaret sitelerinden ithal edilen ürünlere uygulanan gümrük muafiyet oranlarının rekabeti oldukça artırdığını ve 75 euroya kadar yapılan siparişlerde uygulanan gümrüksüz alışverişler için limitin 30 euroya düşürüldüğünü açıkladı.

Türkiye Teknolojileri Buluşmaları etkinliğinde yaptığı konuşmada ’haksız rekabet’ ortamını yok edecek bu gelişmeyle;

Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliğinde gerçekleştirdiği konuşmada ”haksız rekabet ortamını” ortadan kaldıracak bu girişim ile ilgili bilgiler veren Tüfenkci; E-ticaret’in Türkiye olarak çok mesafe alınabilecek bir alan olduğunun altını çizerek temellerin doğru atılması konusunun öneminden bahsetti.

’E-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere muafiyet oranları çok yüksek’

Avrupa’da 22.5 euro olarak uygulanan muafiyet oranlarının Türkiye’de 75 euro olması nedeni ile haksız rekabet ortamının giderilmesi adına bir adım attıklarından bahseden Tüfenkci, Bakanlar Kurulu’nda imzalanan kararın Resmi Gazete’de yayımlanarak birkaç gün içerisinde yürürlüğe gireceğini belirtti.

Henüz Türkiye’de faaliyette olmayan Amazon’un Almanya mağazasından Türkiye açılımını başlatması ile gelen bu karar dikkat çekiyor. Bildiğiniz üzere Amazon.de mağazasına Türkçe dil seçeneğini ekleyen e-ticaret devi, Türkiye’ye özel ücretsiz kargo teklifi sunmaya başlamış ve geçen haftadan beri 40 euroluk alışverişler için 10 euro indirim kodu dağıtmaya başlamıştı.

9.1.2017 11:00:00