Çipli Ehliyetler İçin Randevular Devam Ediyor

Çipli Ehliyetler İçin Randevular Devam Ediyor

İlk defa ehliyet sahibi olanları, eski ehliyetlerini değiştirecekleri, yıpranma-kayıp nedeniyle ve tebdil nedeniyle değiştirecekleri ilgilendiren çipli ehliyet başvuruları için randevu süreci devam ediyor.

İlk defa ehliyet sahibi olanları, eski ehliyetlerini değiştirecekleri, yıpranma-kayıp nedeniyle ve tebdil nedeniyle değiştirecekleri ilgilendiren çipli ehliyet başvuruları için randevu süreci devam ediyor. Randevular nasıl alınır? Randevu için gerekli evraklar nedir? ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Ehliyetlerin Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak düzenlenmesiyle beraber 1 Ocak tarihinden itibaren çipli ehliyetlere geçildi. Ehliyetlerini yenileriyle yani çipli ehliyetlerle değiştirecek kişiler; Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından oluşturulan online randevu sistemi üzerinden randevu alarak yenileme işlemini kısa sürede gerçekleştirebiliyor. Bu sistem sayesinde kolayca başvuruda bulunabilen sürücüler, eski ehliyetlerini yenileriyle kısa süre içerisinde değiştirebiliyor. Ehliyet yenilemesi yapacak olan vatandaşların 31 Aralık 2020 tarihine kadar zamanları var.

-Ehliyet Yenileme Randevumu Nasıl Alabilirim?

Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir trafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin bulunması gerekmektedir. Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

-Nasıl Bir Fotoğraf İbraz Etmem Gerekir?

5X6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalık fotoğraf istenmektedir.

-Başvuru Ne Kadar Sürmektedir?

Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme sırasına girmektedir.

-Sürücü Belgemi Nasıl Alabilirim?

Herhangi bir trafik kuruluşuna yapacağınız müracaat sonrasında sürücü belgeniz düzenlenerek müracaatta beyan ettiğiniz adresinize gönderilecektir.

-Sürücü Belgemi Teslim Alırken Ücret Ödeyecek Miyim?

PTT tarafından adrese gönderilen sürücü belgeleri için herhangi bir ücret ödenmez.

-Sürücü Belgem Kaç Gün Sonra Teslim Edilir?

Sürücü belgesi başvurularında başvuru kabul edildikten sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge düzenlenecek olup, 15 gün içerisinde asıl sürücü belgesi teslim edilecektir.

-Sürücü Belgemi Bir Yakınım Teslim Alabilir Mi?

Sürücü belgesinin, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınması gerekmektedir.

-Sürücü Belgemi Kaybettiğimde Ne Yapmalıyım?

Kaybettiğinizi bildirdiğiniz sürücü belgenizin başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini teminen herhangi bir İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube/Büro Müdürlüğüne/Amirliğine müracaat etmeniz ve bu hususta yazılı beyanınızın alınmasını müteakip, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelini (vakıf payı) ödemek suretiyle zayi ettiğiniz sürücü belgenizi yeniden çıkartmalısınız. Kayıp olan sürücü belgeniz için ayrıca kayıp ilanı verilmesi gerekmemektedir.

-Sürücü Belgemin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir. Mevcut olan eski sürücü belgeniz ise yeni tip sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olup, 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.

-Yeni Ehliyetler İçin Gerekli Evraklar Neler?

İlk müracaat için gerekli belgeler (Yeni ehliyet alacaklar):

- Sürücü Belgesi Dosyası

-Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

-Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası

-Sürücü Sağlık Raporu

-Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergidairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

-2 adet fotoğraf (5x6 ebatında arka fonbeyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalık fotoğraf)

-Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Yenileme / Değiştirme için gerekli belgeler (Daha önce ehliyeti olanlar):

-Eski sürücü belgesi

-Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

-Sürücü sağlık raporu

-15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz

-2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalık fotoğraf)

-Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Yıpranma veya kayıp nedeniyle yenileme için gerekli belgeler;

-Eski sürücü belgesi

-Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

-Sürücü sağlık raporu

-15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz

-2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)

-Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Yeni Ehliyet Süreci Nasıl Olacak?

1-Randevunuzu Alın: https://surucurandevu.egm.gov.tr/basvuru/ adresinden başvurunuzu yaparak randevu alabilirsiniz.

2-Belgelerinizi Hazırlayın: Yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda (ilk defa ehliyet sahibi olanlar, eski ehliyetini değiştirmek isteyenler ve yabancı belge dönüştürmek isteyenler için farklı belgeler olduğuna dikkat ediniz.) ehliyet durumunuza uygun belgeleri tamamlayınız.

3-Randevunuzu Sorgulayın: ’Randevu Durumu’ sekmesinden ise randevu durumunuzu sorgulayabilir veya randevunuzu iptal edebilirsiniz.

4.12.2016 18:00:00