Bir Saatte Genetik Analizi Yapan Yazılım Geliştirildi

Bir Saatte Genetik Analizi Yapan Yazılım Geliştirildi

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir Ar-Ge firması, kalıtsal hastalıkların kaynağının hangi gen ile taşındığını kısa sürede analiz eden yazılım geliştirdi.

Bir Saatte Genetik Analizi Yapan Yazılım Geliştirildi
Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir Ar-Ge firması, kalıtsal hastalıkların kaynağının hangi gen ile taşındığını kısa sürede tespit ve analiz eden yazılım geliştirdi.

Özellikle akraba evliliklerinden dolayı Türkiye’nin genetik hastalıklar konusunda önemli verilere sahip olduğunu anlatan Hemosoft firmasının yöneticisi Mert Yegül, yazılımı geliştirirken nadir hastalıkların genetik kökenli olup olmadığını, genetik kökenli ise hangi gendeki değişiklikler nedeniyle ortaya çıktığını belirlemeyi amaçladıklarını ifade etti.

Dünyada aynı alanda kullanılan benzer yazılımları inceleyerek eksiklerini tespit ettiklerini ve bu eksikleri gideren bir yazılım geliştirdiklerini dile getiren Yegül, şöyle konuştu:

“Geliştirdiğimiz yazılım hangi gendeki farklılıktan dolayı hastalığın oluştuğunu tespit etmeyi sağlayan bir algoritma. İçinde görsel renklendirme ögelerini barındırıyor. Bu yazılım sayesinde ondan fazla hastalığa neden olan genin lokalizasyonu tespit edildi. Bunu bulmanın önemi ne? Eğer anne karnında tespit edilebilen bir hastalık tipiyse alacağınız numuneyle hastalığı tespit etme şansınız var. Bunun dışında bir ilaca karşı oluşan dirence ilişkin gen ise kişiye tedaviden önce yanlış ilaç yüklemesini engelleyebilirsiniz.”

Yazılımın tüm hastalıklarda yararlanılabilecek bir yapıya sahip olduğunu ve yazılımın her genetik hastalıkla ilgili analiz yapabildiğini ifade eden Yegül, tedavide kullanılacak ilaçların belirlenmesi açısından da yazılımın önemli faydaları olduğunu söyledi.

5.9.2016 17:00:00