Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

responsive tasarım,responsive tasarım nedir?,mobil uyumlu,mobil cihaz,responsive web tasarım

2010 yılında ortaya çıkan Responsive web tasarım; duyarlı ve uyumlu web tasarım anlamına geliyor. Şuan ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın duruma gelmiştir.

Responsive tasarım, kullanılan cihazdan ziyade sitenin sunulduğu alan boyutları baz alınarak hazırlanmaktadır. Yani Responsive tasarım cihazların çözünürlüklerine göre ayarlanan ve tüm tarayıcılardaki farklı ekran çözünürlüklerinde de ekranın kendi boyutunu ayarlaması veya şekillendirmesi olarak ifade edilebilir.

Responsive tasarıma sahip olmayan bir sitenin mobil cihazlardan girildiğinde (telefon, tablet vb.) görünümü net olmamakta ve ziyaretçiler içerikleri yakınlaştırarak veya uzaklaştırarak görme imkanına sahip olur ki bu da oldukça zor ve zaman kaybettirici bir durumdur. Nitekim anasayfanın bile oldukça zaman kaybettirdiği responsive tasarıma sahip olmayan bir görünümde sitelere ait menülerde gezme süresi kısalabilir.

Responsive tasarımlı web sitelerine mobil cihazlardan giriş yapıldığında menülerin ve diğer görsellerin şekil değiştirip kolay bir kullanım sunduğunu görürüz. Böylece ekranda yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmaya gerek kalmadan masaüstü cihazların dışında da rahatça kullanılmasını sağlar.

Responsive tasarım yapılmış siteleri, arama motorları da oldukça desteklemektedir. Bir sitenin hem kendi alan adı(domain) hem de m.alanadi.com gibi farklı subdomain altında mobil versiyon olmasından ise tek url ile responsive tasarıma sahip olması daha uygun bulunmaktadır.

Mobil cihazlardan web sitelerine olan ziyaretler yüzde 25 oranında artış göstermiştir; responsive tasarımlı web sitelerde de buna bağlı hızlı bir artış olacaktır.

9.12.2016 10:28:00

responsive tasarım responsive tasarım nedir? mobil uyumlu mobil cihaz responsive web tasarım