Kurumsal Mail Adresleri Neden Önemlidir? Nasıl Alınır?

Kurumsal Mail Adresleri Neden Önemlidir? Nasıl Alınır?

kurumsal mail adresi,kurumsal mail adresi nasıl alınır?,kurumsal mail adresi nasıl kullanılır?,kurumsal mail adresi fiyatları,mail adresi

Kurumsal Mail Adresleri Neden Önemlidir?

Öncelikle günümüzde teknolojinin geldiği nokta üzerine konuşmakta fayda var. İnternet ve teknolojide yaşadığımız gelişimler bizi farklı çözümler üretmeye de zorlamaktadır. Bir bireyin mail adresinin olması resmi yazışmalarında da oldukça etkin bir rol oynar ve bazen bireyin statüsünü ortaya koyar. Örneğin; xxx@istanbul.edu.tr Bu mail adresinde o bireyin eğitim sektöründe çalıştığını kolayca anlayabilirsiniz ve bu da bireye karşı oluşturulacak olan saygınlığı artırır.

Kurumlar da tıpkı bireyler gibi bir statüye sahiptir. Sektöre yeni adım atmış bir firmanın kurumsal mail adresine sahip olması her zaman bir adım önde olduğunun göstergesidir. Yine aynı şekilde sektöre yıllarını vermiş bir firmanın kurumsal mail adresinin olmaması da bir o kadar sorun ve sıkıntılar doğurabilmektedir. Örneğin firmanızın ismi x işletmesi olsun ve bölgesel olarak hatrı sayılır bir firma olsun x@hotmail.com x@gmail.com gibi maillerden yapacağınız farklı bölgelerdeki firmalarla olan yazışmalarınızı göz önünde bulundurun ve bir de satis@x.com destek@x.com pazarlama@x.com gibi yatay bütünsellik ( parçalanmış pazarlama yöntemi ) kazanmış maillerle firmalarla olan yazışmalarınızı göz önüne alın. Sizce hangisi daha etkileyici daha kimliksel ve daha çok ciddiye alınacak türden? Sonuçta karşınızdaki firma sizi lokal bir yerde tanımıyor. Bu noktada firmaların internet yazışmalarının hukuksal kayıt niteliği taşıdığı ülkemizde neden prestij ve imajınızla bir adım önde olmak yerine sıradan olmayı tercih edesiniz ki?

Kurumsal Mail Adresi Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Peki kurumsal mail hesabını satis@x.com gibi hesapları nasıl açabiliriz nerden alabilir ve nasıl kullanabiliriz?

Öncelikli olarak internette olacak bu kimliğinizin size çok fazla maliyeti olduğu söylenemez. İlk olarak firmanızı en iyi şekilde temsil edecek bir alan adı ( domain ) kaydı yapmanız gerekmektedir. Örneğin usetechs.com bir alan adıdır. Bu alan adı kaydınız için ortalama 50 TL harcıyorsunuz. Alan adı kaydınızı gerçekleştirdikten sonra yazışmalarınızın tutulacağı ve bilgilerinizin saklanacağı bir hostinge ihtiyacınız bulunmakta. Hosting fiyatları firmaların istekleri doğrultusunda şekillenebilmektedir. Örneğin X firması için 100 mb lık bir alan yeterli olabilirken Y firması için 250 mb lık bir alan yeterli olabilir ve bu da fiyatlara yansıyacaktır. Hosting ve domain başvurularınızı, iletişim formumuzu doldurarak veya diğer iletişim adreslerimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz (http://usetechs.com/iletisim). Bundan sonraki adım ise hostinginizin paneline göre webmail ( kurumsal mail hesapları ) yani satis@x.com gibi mail adresleri açmak ve kullanmak olacaktır.

Kurumsal Mail Adresinin Maliyeti Nedir? Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Kurumsal Mail Adresinin Maliyeti Nedir?

Alan Adı ( .com ) olur ise, Alan adı maliyetiniz 55 TL, Hosting Bedeliniz 220TL, Toplam 275 TL +KDV;

Alan Adı ( .com.tr ) olur ise, Alan adı maliyetiniz 65 TL, Hosting Bedeliniz 220 TL, Toplam 285 TL +KDV şeklinde olacaktır.

NOT: Tabii ki hosting bedeli için verilen fiyat depolama alanı değiştikçe artış veya azalış gösterebilmektedir.

Kurumsal Mail Adresi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

.com alan adı için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur.

.com.tr , .net.tr, .org.tr, gibi alan adları için ise ; Ticaret Sicil Gazetesi Beyanı ve Kaşeniz yeterlidir.

18.10.2016 03:03:00

kurumsal mail adresi kurumsal mail adresi nasıl alınır? kurumsal mail adresi nasıl kullanılır? kurumsal mail adresi fiyatları mail adresi