Kişiselleştirmeyi Kullanarak E-ticarette Satışlarınızı Artırın!

Kişiselleştirmeyi Kullanarak E-ticarette Satışlarınızı Artırın!

kişiselleştirme,satış,e-ticaret,müşteri,ürün

E-ticaret sitelerinde çok sayıda ürün ve mağazanın varlığı rekabeti artırıyor. Kişiselleştirme ise bu rekabetten sıyrılıp öne geçmenizi, tabiri caizse müşteriyi kapmanızı ve satışlarınızı artırmanızı sağlıyor.

E-ticaret sitelerinin aslında somut bir mağazadan farkı yoktur. Yani size satış sorumlusu herhangi bir ürünü göstermez. Öncelikle ne istediğinizi sorar ve bunun akabinde ekstra seçenekler sunar. Aksi durumda müşteri anlaşılamadığı için mağazadan ayrılmayı tercih edebilir. E-ticaret sitelerinde mağazanın sergilediği en popüler ürün, en çok satılan ürünler gibi kategoriler önünüze çıkmakta bu sebeple de müşteriyi elde tutmak adına e-ticarette daha iyi bir strateji belirlemek gerekir. Bu strateji belirlenirken de kişiselleştirme önemli bir adımı oluşturur.

Müşterinizi tanıyın ve hatırlayın

Müşterilerinizin yöneldiği alanları bilmeli ve ona göre bir rota çizilmelidir. Sırf satış yapabilmek için müşterinin hiç yönelmediği bir kategori veya ürünü müşteriye sunmak -örneğin bir kez kadın olduğunu anladığınız bir müşterinize erkek giyim ürünleri göstermek- satışları olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer aramak isterse kendisi erkek ürünlerini geçmek için harcadığı zamandan daha kısa bir sürede bunlara ulaşabilecektir. Kişiselleştirme yapılmış bir e-ticaret sitesinde müşteriye özgü satış ve pazarlama yaparak karınızı yükseltebilirsiniz. Bu tarz bilgileri hazırladığınız -rahatsız edici olmayan- anketler aracılığıyla da tespit edebilirsiniz.

İhtiyaçlar İçin Kısayollar Belirleyin

Online alışverişte müşterinin bıraktığı izlerle müşterilerin verilerini dikkatle izleyerek site içi hızlı menüler oluşturulabilir. Örneğin bir müşteri sürekli üç sayfada dolanıyorsa, üçüne de daha hızlı ulaşabileceği menüler yapılarak müşterinin görmesi sağlanır. Yapılan kişiselleştirme doğrultusunda müşteri dilediği ürüne daha hızlı ulaşma imkanı bulmuş olacaktır.

Müşteri Bazlı Fiyatlandırmaya Geçin

Fiziksel bir mağazada fiyatlar ürün etiketinde sabittir fakat internette farklı fiyat uygulaması yapmanız mümkündür.

Müşterilerin ödemeyi kabul edeceği nokta satış fiyatı belirlendikten sonra; kullanılan cihaza, ürün talebine hatta hava koşullarına göre bile satış ve karlılığı artırmak için dinamik fiyatlandırma etkin hale getirilebilir.

Reklamları Özelleştirin

Kişiselleştirme yaparken tek odak noktanız e-ticaret siteniz olmasın. Kullanıcılarınızın dolaşım alışkanlıkları ve izlerine bakarak reklamlarınızı da kişiselleştirebilirsiniz.

9.1.2017 15:00:00

kişiselleştirme satış e-ticaret müşteri ürün