Kaç Tane İşletim Sistemi Vardır?

Kaç Tane İşletim Sistemi Vardır?

Kaç Tane İşletim Sistemi Vardır?

Bilgisayar Teknolojisinde Katkı Sağlayan İşletim Sistemleri

  1. AmigaOS İşletim Sistemi
  2. Chromium İşletim sistemi
  3. Linux İşletim Sistemi
  4. Mac OS X İşletim Sistemi
  5. MS-DOS İşletim Sistemi
  6. Plan 9 İşletim Sistemi
  7. Pardus İşletim Sistemi
  8. Windows İşletim Sistemi
  9. BeOS İşletim Sistemi

AmigaOS İşletim Sistemi

AmigaOS işletim sistemi Commodore International şirketi taradından 80’s yıllarda üretilmiştir. Fakat şirket 1994 yılında iflas etmiştir.

AmigoOS sistemin Kickstart olarak bilinen ROM kısmında yer almaktadır. Bu çekirdek bir "Monolithic Kernel" yapısındadır. Çekirdeğin yapısı QNX, Debian, SuSE, Mandrake, YellowDog ve Gentoo gibi Linux dağıtımlarının PPC sürümlerini kurabilirsiniz ve programlarını dahil sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

Monolithic Kernel, bir bütün halinde yazılan görünen kernel dizaynına şirket tarafından verilen addır. Sistemin modüler bir dizaynın olmasının mesajlarla, data transferleri sağlayarak zaman kaybetmemesi gibi dezavantajları bulunmayan, bu nedenle de daha verimli ve daha hızlı olan çekirdek tasarımıdır. Ayrıca en iyi kolay bir tasarım olarak tanınmaktadır. Ancak kaynak kodunda yapılan değişiklikler bütün çekirdeğin yeniden derlenmesini gerektirir. Monolithic çekirdekte bütün donanım sürücüleri çekirdeğin içine gömülü haldedir. İşletim sistemi donanıma erişim için gerekli sürücüleri içinde barındırmaktadır. Mikro çekirdeklere göre daha büyük dururlar ancak yazılımların çekirdek ile olan uyumu sayesinde daha hızlı ve kararlı çalışırlar. Çekirdeğin ufak sorunu gibi gözükmesede, çekirdeğin desteklenmeyen bir donanım eklendiği zaman ya çekirdeği tekrar yeniden derlemeniz ya da gerekli yamayı tekrardan yüklemeniz gerekir.

Chromium İşletim Sistemi

Chromium OS işletim sistemi, Google şirketi tarafından geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi’dir. Chrome OS’un açık kaynak geliştirme sürümü. Chrome OS’un kaynak kodu BSD lisansı ile 19 Kasım 2009’da Chromium OS olarak yayımlandı

Chromium OS kullanımı en basit işletim sistemlerdir. Bilgisayarınız hızlı olmasını istiyorsanız bu işletim sistemini yükleyebilirsiniz. Neden mi ? Çünkü bu işletim sisteminde sadece internet algıları programlar çalışmaktadır.Yani müzik, film vb. şeyler indirmek yerine stream ediyorsanız, dosya ve dökümanlarınızı bulutta tutuyor hatta bulutta oluşturuyorsanız, bütün internet hayatınız bir tarayıcı penceresiyle geçirebilirsiniz.

Linux İşletim Sistemi

Linux çekirdeği ve çeşitli GNU araçları tarafınca üzerine kurulmuş olan işletim sistemlerinin genel adıdır. Linux çekirdeği ve GNU araçları açık kaynak kodlanabilir arayüzü, özgür ve ücretsizdir. Kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde istediğiniz kadar özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilirsiniz. Linux ismi ilk olarak Linus Torvalds tarafından yazılan ve 5 Ekim 1991’de duyurusu yapılan Linux çekirdeğinden gelmektedir. Linus Torvalds, Linux işletim sistemini bir UNIX işletim sisteminden esinlenerek çekirdeğini oluşturmuştur. 1970’li yılların ortalarında UNIX büyük bilgisayarlar üzerinde çok kullanıcılı bir işletim sistemi olarak geliştirilmiştir.

Çok geniş bir donanım desteğine sahip olan Linux çekirdeği; sunucu bilgisayarlar, masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar, yeni nesil Televizyonlar, tabletler, araç içi sistemler ve süper bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Linux sunucu işletim sistemlerinde kullanım oranı bakımından dünya çapında ilk sırada tercih edilmektedir. Ayrıca dünyanın en güçlü 10 süper bilgisayarında kullanılmaktadır

Mac OS X İşletim Sistemi

Mac Os X, yani açmak istersek "Macintosh Operating System X" demektir. Mac OS X bir Apple Inc. tarafından geliştirmiş bir işletim sistemidir. Macintosh bilgisayarları için geliştirilen bir işletim sistemi olup BSD ve Mach mikroçekirdeği üzerine kurulu, açık kaynaklı bir işletim sistemi olan Darwin’e dayanmaktadır. Sonunda ki " X " harfi bir romen rakamıdır ve " 10 " anlamına gelmektedir. Mac işletim sisteminin onuncu sürümü olmasına rağmen, Mac OS X’in gelişimi çoğu alanda klasik Mac OS’ten bağımsızdır. Sistemin altyapısını NeXTSTEP’ten alınmış ve daha sonra Darwin adı altında açık kaynak olarak sunulmuş Mach mikroçekirdeği ve BSD oluşturur. Bu sebepten dolayı Mac OS X Unix tabanlı bir işletim sistemidir.

1985 yılında Apple şirketi " yeni nesil " bir işletim sistemi yaratmak için yola koyulmuştur. Başarısızlıkla sonuçlanan girişimlerden sonra NeXT’in işletim sistemi o tarihlerdeki ismiyle OPENSTEP yeni Mac işletim sisteminin temeli olarak kararlaştırılmıştı. Bu kararı takiben NeXT Apple tarafından alındı ve Steve Jobs Apple’a geri dönüp büyük koltuğa oturmuş oldu.
Jobs geri döndükten kısa bir süre sonra şirket başkanlığını geri aldı ve yeni işletim sistemi üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdı. OPENSTEP’i yavaş yavaş geliştirerek Mac OS X yapmayı amaç edinen bu projeye Rhapsody adı verildi. SH bilgisayarlarındaki donanım zorlukları, nesne tabanlı yeni bir yazılım mimarisi ve bazı ticari konulardaki anlaşmazlıklar yüzünden sancılı bir geçiş dönemi yaşanmış olsa da, Rhapsody Mac OS X adıyla 24 Mart 2001’de piyasaya sürüldü.

MS-DOS İşletim Sistemi

MS-DOS işletim sistemi " MicroSoft Disk Operating System " Windows’un geliştiricisi Microsoft firmasının geliştirdiği bir DOS sistemidir. 1980’li yıllarda PC uyumlu platformlar üzerinde kullanılan en yaygın işletim sistemiydi. Masaüstü bilgisayarlardaki popülerliğini, zamanla yeni nesil Windows işletim sistemlerine bıraktı.MS-DOS, ilk olarak 1981 yılında piyasaya sürüldü. Microsoft firmasının bu ürünü geliştirmeyi 2000 yılında durdurdu. MS-DOS’un tam sekiz ana sürümü vardır. Sağladığı önemli gelir ve pazarlama kaynakları ile MS-DOS, Microsoft’un programlama dilleri üzerinde çalışan küçük bir şirket olamayı sonlandırıp, çeşitli yazılım ürünleri geliştirebilen büyük bir firma olma yolunda ilerlemesine neden oldu.

Plan 9 İşletim Sistemi

Plan 9 geliştiriciler Ken Thompson, Dennis Ritchie ve Douglas McIlroy’dir. Unix işletim sistemini kurabilmek için Bell labratuvarlarında C programlama dilini farklı şekillerde tasarlayarak iyi bir şekilde geliştirmiştir. Bell laboratuvarlarındaki programcılar, modern dağıtılmış çevreler için düzenlenmiş Plan 9 ve Inferno’yu geliştirmeye devam ettiler. Plan 9 başlangıcında ağ işletim sistemi olarak dizayn edildi buna karşın Unix, bu özellikleri dizayna sonradan dahil etmiştir. Şu anda Lucent kamu lisansı altında piyasaya sunulmaktadır. Inferno Vita Nuova Holdings’e satıldı ve GPL/MIT lisansı altında piyasaya sunulmaktadır.

Pardus İşletim Sistemi

Tübitak Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü bünyesinde yürütülen bir Linux dağıtımı projesidir. Açık kaynak kodlu ve GPL (Genel Kamu Lisansı)ile dağıtılan bir özgür yazılım işletim sistemidir. Pardus’un artı yönleri çokça vardır. Bunlar; hızlı kurulabilen, çoklu dil seçenekleri, kolay kullanılabilen insanların bilgisayardaki temel isteklerini karşılayabilen bir işletim sistemidir. Pardus’un şuana kadar 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlarla birlikte ek olarak 2 kurumsal sürümü vardır. Pardus, Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanan bir ulusal dağıtımdır.

Windows İşletim Sistemi

Hemen her kullanıcının şuan olarak bildiği Windows işletim sistemi, günümüzün popülerliğini koruyor açıkçası, Windows işletim sistemi her kullanıcının rahatlıklı kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Windows kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Düşünsenize artık birşeyleri yapmak için komut satırı girmemize gerek yok. İşte bu yüzden Microsoft var. Microsoft şirketinin geliştirdiği dünyada en çok kullanılan bir işletim sistemi ailesidir. İlk Windows 20 Kasım 1985 tarihinde satışa sunulmuştur.

BeOS İşletim Sistemi

BeOS, Be Incorporated şitketi tarafından 1991 yılında piyasaya sürülmüş olan UNIX türevi bir işletim sistemidir. Kendine ait bir dosya sistemine ve mikroçekirdeğe sahiptir. İlk başta Apple için AT & T Hobbit tabanlı donanım üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve sonra PowerPC tabanlı işlemciler üzerinde çalışacak şekilde modifiye edilmiştir. Daha sonra BeBox için özel olarak geliştirilen BeOS, sonra diğer bilgisayarları da desteklemeye başlamıştır. BeOS multimedya, iş ve yüksek performans için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. BeOS’un arayüzü temiz ve derli toplu olarak geliştirildi. BeOS kolay API programlama için C++ dilinde yazılmıştır.

Ayrıca windows altında çalışabilen tam sürüm işletim sistemidir.Avrupa kıtasında çok kullanılmaktadır.Tercih etmelerinin sebebi küçük boyutlu olması ve windows’un altında çalışabilmesidir. Büyük ölçüde POSIX uyumluluğu vardır. 2001 yılında Be Inc. ekonomik nedenlerden Palm’e satılmıştır. İsim ve telif haklarının da satılması nedeniyle ismi değiştirilmiş ve bir süre açık kaynak kodlu şekilde OpenBeOS ismiyle devam etmiştir. Palm’ın telif hakları gereğince ismi değiştirilerek bu işletim sistemi günümüzde Haiku OS olarak geliştirilmeye devam etmektedir.


28.2.2017 12:00:00

işletim işletim sistemi bilgisayar donanım yazılım