iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

Bütün yıl merakla beklediğimiz, aylar öncesinden hakkında çeşitli söylentilerin yavaş yavaş çıkmaya başladığı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus sonunda resmi olarak karşımıza çıktı.

Bütün yıl merakla beklediğimiz, aylar öncesinden hakkında çeşitli söylentilerin yavaş yavaş çıkmaya başladığı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus sonunda resmi olarak karşımıza çıktı. İşte iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a dair bilmeniz gereken her şey.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta Kamera Devrimi

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

 Apple, her zaman iPhone’lerin kameraları konusunda hassas olmuş ve dönemine göre kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmaya çalışmıştır. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta da Apple’ın bu tutumu karşımıza çıkmakta. İki telefonda da 12MP’lik kameralar mevcut (iPhone 7 Plus’un iPhone 7’ye göre sahip olduğu üstün özelliğe değineceğiz). 1/3 sensör boyutuna sahip dört LED flaşlı bu kameralar, 4K video çekim özelliği de sunmakta. Yüz ve gülümsemeyi tanıyan kameralar, dokunmatik odaklanma ve hem normal hem de panoramik fotoğraflarda geçerli olan HDR kalite seçeneğine de sahipler.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

iPhone 7 Plus’ta durumu farklı kılan şey, 2x optik zoom özelliği ve söz konusu 12MP’lik kameradan iki adet olmasıdır. Yani iPhone 7 Plus’ta çift arka kamera bulunmakta; bu kameralardan biri, diğerine göre daha geniş açılı ve sunduğu piksel boyutu daha büyüktür. 6P lens bulunan kamera optik görüntü stabilizasyonu (OIS) sunarken 5P lensli diğer kamera da ’telefoto’ özelliği sunmakta. Bu sayede iPhone 7 Plus, tam anlamıyla kullanıcıya DSLR tecrübesi sunuyor. iPhone 7 Plus’un iPhone 7’ye göre böylesine ayırt edici bir özelliğe sahip olması, iki telefon arasındaki fiyat aralığını da açmakta. Yani 7 Plus ile iPhone 7 arasında olan fiyat farkı, bir önceki modeller 6 Plus ve iPhone 6 arasında olan fiyat farkından daha fazla.

Daha Güçlü, 4 Renkli LED Flaş

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

Apple’nin yeni model bu iPhone’lerinde dikkat çekici özelliklerden birinin de dört renkli LED flaş olduğunu görüyoruz. Her iki telefonun da arka kamerasında iki soğuk tonda, iki de sıcak tonda dört adet LED flaş bulunmakta. Bu özellik, teknik olarak fotoğraflardaki görüntü kalitesini de arttırıyor.

Daha İyi Kamera, Dolayısıyla Daha İyi Ekran

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

Apple ekranın materyalinde değişikliğe gitmedi ancak görüntü kalitesinde önemli geliştirmeler mevcut. Apple, 9.7-inçlik iPad Pro’da sunduğu ’geniş renk ekranı’ özelliğini yeni iPhone’lerde de kullanmış. ’’True color’’ sistemi bulunan ekranlar, görüntüyü tüm ışık ve gölge detayları ile çok daha canlı ve çok daha kaliteli sunmakta.

Ayrıca Proximity yani yakınlık sensörü yerini lazer sensörlere bırakmış. Bu durum da ekranın yakınlığı algılamadaki hassaslığını üst seviyeye çıkarmakta. İkinci nesil 3D Touch’ın da telefonlarda mevcut olduğunu belirtelim.

Suya Dayanıklı iPhone Dönemi

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

Hem iPhone 7, hem de iPhone 7 Plus, suya karşı dayanıklı olduklarını gösteren IPX7 sertifikasına sahip. iPhone 7 Plus, 1.5 metre suyun altında 30 dakika kalabiliyor. Aslında önceden telefonlara dair sızdırılan görsellerde, SIM girişinin uç kısmında bulunan silikon tabaka, bize bu özelliğin habercisiydi. Yani Apple’nin bu hamlesinin beklenmedik olduğunu söyleyemeyiz.

Kulaklık Girişine Son

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

Bu yıl mobil cihaz sektöründe Apple cephesindeki en önemli gelişme, yeni iPhone modellerinde kulaklık girişini kaldıracak olmasıydı. Uzun bir süre bu olayın doğruluğu tartışıldı. Apple, beklenileni yaptı ve iPhone 7 ile kulaklık girişine elveda dedi.

Şirketin bu duruma karşı bulduğu çözüm ise bir ucu Lightning, diğeri ise kulaklık için jack girişi olan aparat. Bu aparat, telefonun yanında verilecek.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

Tamamen kablosuz ve kasım ayında satışa çıkacak olan AirPod’ların fiyatı 159 dolar.

Daha Büyük, Daha İyi Batarya

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

Apple, batarya konusunda da yeni iPhone’lerde iyileştirmeye gitmiş. iPhone 7 bataryası, bir önceki modele yani iPhone 6’ya göre %14 daha büyük şekilde karşımıza çıkıyor. iPhone 7, 1,960mAh batarya kapasitesine sahip iken iPhone 7 Plus 2400mAh batarya ile karşımıza çıkmakta. Aslında batarya konusunda Apple’den biraz daha yüksek rakamlar bekleniyordu zira kaldırılan kulaklık girişinin yerine Bluetooth bağlantılı AirPod’lar kullanılacak.

Daha fazla Renk Seçeneği ve Depolama Alanı

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri ve Fiyatı

Siyah, jet siyah, altın, roze altın ve gümüş renk seçenekleri ile satışa sunulmuş olan telefonun, 32 / 128 ve 256 GB depolama alanı seçeneği bulunuyor. Ayrıca, jet siyah olan modelin sadece 128 GB ve 256 GB depolama alanı ile sunulduğunu belirtelim.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Türkiye’de Ne Zaman Satışa Çıkacak?

ABD merkezli telekomünikasyon şirketi AT&T’nin sitesinde iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’un 16 Eylül’de ön siparişe sunulacağı bilgisi paylaşılmış durumda. Türkiye’de ise telefonun 26 Eylül’de satışa sunulması bekleniyor.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’un Satış Fiyatı Ne Olacak?

16 Eylül tarihi itibariyle satışa sunulacak olan iPhone 7 ve İPhone 7 Plus 32 GB’lık model için 769 dolar fiyat belirlenirken, telefonun Türkiye çıkış tarihi ve fiyatı henüz açıklanmadı.

8.9.2016 14:00:00

iphone 7 iphone 7 plus iphone 7 fiyat apple iphone