Hangi Otomobil Markası Ne Anlama Geliyor?

Hangi Otomobil Markası Ne Anlama Geliyor?

Her geçen gün otomobile olan ihtiyaç da merak da artıyor. Peki yollarda gördüğünüz otomobillerin markaları ne anlama geliyor?

Mitsubishi: otomobilleri ile ünlü Japon ağır sanayi şirketi Mitsubishi, adını şirketin de amblemi olan eski Japon savaşçıları samurayların ambleminden alır. Amblem, Mitsu(üç) ve bishi(elmas) kelimelerinin birleşmesiyle adlandırılır.

Mercedes-Benz: Avusturyalı tüccar Emil Jelinec, 1897 yılında yarış kazandığı araca kızının adı olan Mercedes’i koydu ve bunun şerefine şirketin kurucuları Gottlieb Daimler ve Karl Benz ürettikleri araçlara Mercedes adını vermeye devam ettiler.

Mazda: Şirket adını kanatlarını açmış beyaz bir kartal ile özdeşleştirilen Zerdüştlerin bilgelik tanrısı Ahura Mazda’dan alır.

Hyundai: Şirketin adı Korece’de "Çağdaş, modern" anlamına gelir.

SsangYong: Güney Koreli otomobil üreticisinin ismi, ’ikiz ejder’ anlamına gelir.

Kia: Kore’nin 2. büyük otomobil firması Kia’nın ismi, "Asya’dan doğan" anlamına geliyor.

Cadillac: 1902’de kurulan ABD’li marka, ismini Detroit şehrini kuran 16. yüzyılda yaşamış Fransız kaşif Antoine de la Mothe Cadillac’tan almıştır.

Subaru: Japon otomobil markası Subaru, adını Taurus takım yıldızının Japonca’daki isminden alır.

Pontiac: ABD’li ünlü marka ismini 1700’lü yıllarda yaşayan Kızılderili Şefi Pontiac Obwandiyag’dan almıştır.

Dacia: Romanya’nın en büyük otomobil firması Dacia, aynı zamanda Romanya’nın antik zamanlardaki ismidir.

Jeep: Askeri amaçla üretilen dünyadaki ilk arazi aracı Jeep’in adı, çizgi karakter Temel Reis’teki ’Eugene the Jeep’ adlı bir hayvandan geldiği iddia edilir. Tüm markalardaki bu tarz araçlar Jeep (cip) diye anılmaya başlanmıştır.

Lexus: Latince’de kanun anlamına gelen isme sahip şirket, Toyota’nın lüks otomobil markasıdır.

Škoda: Çek otomobil firması adını kurucusu Emil von Škoda’dan alır. Dönemin en büyük silah üreticilerinden olan Škoda aynı zamanda Çekçe’de ’hasarlı’ anlamına geliyor.

Volkswagen: Almanca "Halk arabası" anlamına gelir.

Audi: Audi kelimesi Latince "Duydum, işittim" anlamına gelir.

Aston Martin: İngiliz spor otomobil üreticisi Aston Martin, adını kurucularından biri olan Lionel Martin’in ürettiği yarış otomobillerini Aston tepesinde denemesiyle alır.

BMW: BMW’nin açılımı Bayerische Motor Werke(Bavyera Motor Fabrikası)’dır.

SAAB: İsveçli firmanın açılımı Svenska Aeroplan AktieBolage(İsveç Uçak Anonim Şirketi)’dir ve ilk olarak savunma sanayi şirketi olarak kurulmuştur.

Alfa Romeo: 1910’da A.L.F.A. (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (Lombardiya Otomobil Fabrikası Şirketi)) adıyla kurulan şirket, Nicola Romero’un ortak olmasıyla Alfa Romeo adını aldı.

FIAT: İtalyan otomobil firması FIAT’ın açılımı Fabbrica Italiana Automobili Torino(Torino İtalyan Otomobil Fabrikası)’dır.

Tesla: ABD’li elektrikli spor otomobil üreticisi adı için ünlü mucit Nicola Tesla’dan esinlenilmiştir.

Volvo: İsveçli otomobil firmasının isminin anlamı latince "dönüyor" anlamına gelir.

SEAT: Volkswagen bünyesinde bulunan İspanyol otomobil firmasının açılımı Sociedad Española de Automóviles de Turismo (İspanyol tur otomobili şirketi).

Nissan: 1934 yılında Jidosha-Seizo co. ve Nihon Sangyo Co.ltd. şirketlerinin birleşmesiyle 2 şirketin Japonca’daki kısaltması ile Ni-san kelimesi oluşur. Aynı yıl şirket Nissan Jidōsha Kabushiki Gaisha (Nissan Motor Şirketi) adını alır.

Infiniti: Nissan’ın ABD piyasası için kurduğu lüks otomobil markasıdır. Adı, İngilizce’deki uçsuz bucaksız anlamına gelen Infinity kelimesinden gelir.

Ford: İlk seri üretim otomobil olan Ford, adını Henry Ford’tan alır.

Opel: İsmini, kurucusu Adam Opel’den almıştır.

Honda: Şirket ismini kurucusu Soichiro Honda’dan alır.

Acura: İsmini Accurate (doğru) kelimesinin eski dillerde kullanılan halinden alan şirket Honda’nın lüks otomobil markasıdır.

Porsche: Şirket, ünlü Volkswagen’in ’Kaplumbağa’ modelini tasarlayan mühendis Ferdinand Porsche’nin oğlu Ferry Porsche tarafından kurulmuştur.

Jaguar: İngiliz lüks otomobil üreticisi, adını Güney Amerika’da yaşayan yırtıcı bir panter türü olan Jaguar’dan alır. İlk kurulduğunda adı SS Jaguar’da olan firma 2. Dünya Savaşı sonrası ismindeki SS’i kaldırmıştır.

Suzuki: İsmini Kurucusu Michio Suzuki’den almıştır.

Maserati: İtalyan lüks otomobil şirketi, Alfieri, Bindo, Carlo, Ettore, Ernesto Maserati kardeşler tarafından 1914’te Bologna’da kuruldu.

Ferrari: İtalyan ünlü lüks otomobil şirketi adını kurucususu ve ünlü yarışçı Enzo Ferrari’den alır.

Lamborghini: Ünlü yarış otomobili firması adını kurucusu Ferruccio Lamborghini’den almıştır.

Renault: Fransız otomobil devi ismini kurucuları Louis Renault, Marcel Renault, Fernand Renault kardeşlerden almıştır.

Peugeot: İlk kahve değirmeni ve bisiklet markası olarak kurulan şirket, adını kurucusu Emille Peugeot’tan aldı.

Toyota: Şirket ismini kurucusu Kiichiro Toyoda’dan alır. Daha sonra marka geliştiricileri, Toyoda’yı Toyota haline çevirmişlerdir.

Citroën: Şirket ismini kurucusu olan ünlü Fransız sanayici André-Gustave Citroën’den alır.

Land Rover: İflas eden İngiliz Rover şirketi’nin Tata’ya sattığı arazi aracı markası. Rover "Gezici" anlamına gelir. Suv markası da Range Rover’dir.

Mini: Küçük modelleriyle ünlenen İngiliz markası

Lotus: İngiltere’de kurulan spor otomobili markası, adını Lotus çiçeğinden alır.

Chevrolet: ABD’li otomobil markası, adını Louis Chevrolet’ten almaktadır.


2.11.2016 23:10:00

otomobil marka anlamları otomobil markaları