e-Ticarette Blog Nasıl Hazırlanır ?

e-Ticarette Blog Nasıl Hazırlanır ?

e-Ticarette Blog Nasıl Hazırlanır ?

E-Ticarette Blog Oluşturma

e-ticaret-blog-nasil-yapilir

Blog şirketler için önemli bir hal almaya devam ediyor ve e-Ticaret yapan şirketlerin blog içeriklerini daha fazla önemsediklerini görüyoruz. Bloglar’ın daha çok kitleye ulaşmasıyla müşterilerin de siteye olan bağlılığı ve şirket için olumlu düşünceleri ortaya çıkmaktadır. E-Ticaret çerçevesinde hazırladığınız bloglarla, e-ticaret sitenizin tanınmasını ve daha fazla aktif kullanıcının görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.Bu alanda özgün içerik yazılması, paylaşılması SEO açısından faydalı olacaktır. Metin içinde kullandığınız kelimelerin arama motorları için oldukça faydası vardır. Arama motorlarında search yapıldığında blog içerisinde geçen kelimeler oluşturduğunuz blogun sıralamasını daha iyi bir seviyeye getirerek, sitenizin ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu alanda ürünlerinize ya da kampanyalarınıza özel olarak açıklayıcı içerik girebilir, bu alanı tanıtıcı içerik olarak kullanabilirsiniz.


Blogların markalar için son derece kilit bir noktada olduğu biliniyor. Kullanıcıya faydalı içerikler üreterek müşterileri daha kaliteli bir şekilde satışa yönlendirmek isteyen markaların özellikle e-Ticaret siteleri için blog oluşturarak ve güncel tutarak ciddi anlamda önemsemeye başladığı görülmektedir.


Doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde mevcut ve potansiyel müşterilerin şirket üzerinde ilgi toplama konusunda son derece başarılı olan bloglar sayesinde yeni müşterilerin yanı sıra siteye bağımlı müşteriler de oluşabilir. Günümüzde hemen herkesin kullandığı internet, bloglar sayesinde de farklı kullanıcıların internet sitenize girmesini ve kullanıcıların paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Bloglar da bu noktada önemli bir rol oynayarak markanın faaliyet gösterdiği sektörde otoritenin sağlanmasına katkı veriyor. Bir bloga sahip olan e-Ticaret girişiminin orta ve uzun vadede sağlam bir marka sadakati oluşturması kolaylaşıyor.


Aynı zamanda organik girilmiş ve müşterinin seveceği paylaşacağı içerik sizi Google’de de üst sıralarda olmanıza yardımcı olacaktır, e-ticaret siteleri seo konusunda blogları çok aktif bir şeklinde kullanma sebebi linkler ve yazılar aynı olduğu için sürekli güncelliği buralardan sağlıyorlar.

E-Ticarette Blog Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.Şirketler asla kendi reklamlarını kullanmamalı

E-ticaret sitelerinin blog açmadan önce hangi konularda hangi metinlerin girilmesini netleştirmek ve o konu hakkından başka bir konuya geçilmemelidir. Blogun başarılı olabilmesi için kendi reklamlarını okuyucuya tanıtmamalısınız. Bloglar insanların zaman geçirebileceği ve keyif alabileceği bir ortamdır.Öğreticilik payı her zaman önde tutulmalıdır. Kullanıcıların daha çok bilgi alarak bloga olan bağımlılık artışı görülmektedir.

2.Kullanıcılar ile iletişim kurun

Şirketler için kendilerini ifade etmek için önemli bir izlenim taşıyan bloglar, şirketlerin müşterilerle her zaman iletişim kurmak, onların önerilerini, düşüncelerini ve sorularını cevaplamak onları dikkate almalarını sağlamak açısından faydalı olabilir.

3.Düzenli olarak blog paylaşın

Blogların başarılı olmasında düzenli içerik üretimini benimseyerek son derece önemli hale gelmektedir. Sık ve düzenli içerik paylaşımında bulunarak hem sadık okuyucular hem de sadık müşteriler edinmek mümkün olabiliyor. Günümüzde blogu bulunan e-ticaret siteleri genellikle haftada 1-2 kez içerik paylaşımı yapmaktadır. Bu noktada tüm gününü, çalışmasını blog yazmaya ayıracak ve SEO kavramlarına hakim olan çalışanların istihdam edilmesi önem taşıyor.

4.Satışa endeksli içerikler yazılar olmamalı

e-Ticaret bloglarında direkt satış odaklı içerik paylaşımından ziyade satışa sunulan ürünler hakkında istatistikleri, rakamları ve infografikleri paylaşmaları daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bunların yanı sıra içerikteki bazı anahtar kelimelere link verilerek okuyucuların yazıdan satış sayfasına geçişlerini de sağlayabilirsiniz.

5.Samimi bir dille blog oluşturulmalı

Blog yazılarında kullanılan dil, blogun başarılı olmasında büyük bir rol oynar. Blog yazılarının kurumsal ve soğuk ifadeler ile yazılması okur etkileşimini düşüreceği gibi markanın blog yoluyla satışlarını artırmasını da engeller. Bu yüzden samimi, imla kurallarına uygun ve ortalama uzunlukta blog yazılarının üretilmesi gerekir.

6.Değerli içerikler üretilerek oluşturun

Müşterilerine blogda değerli ve daha öğretici türden içerikler sunulan e-ticaret şirketlerin zaman içinde iyi bir noktaya gelmesi mümkündür. E-Ticaret sitesinde yer alan ürün veya hizmet ile alakalı müşterileri bilgilendiren, onların başka yerlerde arayıp bulamadıkları nitelikteki içerikleri sunan e-Ticaret siteleri blogları aracılığıyla daima trafik alacaktır. Özgün içeriğe sahip olan e-Ticaret sitesi bloglarının arama sonuçlarında daha fazla görüntülendiği biliniyor. Bu yüzden üretilen içeriklerin tamamen özgün ve fayda sağlayıcı nitelikte olmasına, SEO uyumlu yazılmasına dikkat edilmeli.


22.2.2017 12:00:00

eticaret eticaret blog blog içerik