E-ticaretin Görünmez Eli: Sosyal Medya

E-ticaretin Görünmez Eli: Sosyal Medya

E-ticaret her ne kadar masaüstü programlar aracılığıyla gerçekleşse de sosyal medyanın gücü azımsanmayacak kadar yüksek.

E-ticaret her ne kadar masaüstü programlar aracılığıyla gerçekleşse de sosyal medyanın gücü azımsanmayacak kadar yüksek. E-ticaretin % 75 i sosyal medya üzerinden gerçekleştirilmektedir: Facebook,Twitter, Pinterest,Instagram ve hatta Linked In’in e-ticaret üzerindeki etkisini bu yazımızda ele aldık.

Sosyal medyanın etkileri tartışıldığında e-ticaret ile doğrudan bağlantılı olduğu gözlenmektedir. Business Insider, Small Biz Trends ve Social Media Explorer gibi sitelerin verileri ele alındığında sosyal medyanın ciddi bir boyutunun olduğunu görmekteyiz.

Örnek verilecek olursa dünya genelinin %92 si Facebook reklamlarını tercih ediyor. Oldukça yüksek bir oranla karşımıza çıkan müşterilerin %39 u en azından ürün ve fiyat araştırması Facebook aracılığıyla beğeni ve takiplerle gerçekleşmektedir.

E-ticaretin görünmez eli diye nitelendirdiğimiz sosyal medyanın farklı bir parmağı da Pinterest’tir. %16 oranında Pinterest ile gelir elde edilmekte.

Pinterest üzerinden ürün satın alanların ortalama harcaması 123,5 dolar iken, Facebook’taki harcamalar 54,64 dolar dolaylarındadır.

Tüketicilerin %75 i Facebook, Instagram ve Pinterest ile e-ticaret sitelerinden satın alma almıştır. Bu istatistikle 2013 yılına ait olmakla birlikte son üç yılda da oldukça arttığı tahmin edilmekte.

Sosyal medya kullanan her 10 kişiden 4 ü paylaşılan ürünü satın almıştır. Tüketicilerin %75 i karar verme aşamasında sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medya ile ürün tavsiyesi de e-ticareti canlandıran adımlardandır.

9.1.2017 13:00:00

sosyal medya e-ticaret facebook pinterest