E-ticaret Sitelerinde Yorum Sayısı Nasıl Artırılır?

E-ticaret Sitelerinde Yorum Sayısı Nasıl Artırılır?

e-ticaret sitelerinde yorum sayısı nasıl artırılır?,e-ticaret sitelerinde yorum nasıl yönlendirilir?,e-ticaret,yorum,ürün,müşteri,use techs

E-ticaret sitesi için ayrı bir zaman ve emek harcamak gerekir. Öncelikle e-ticaret sitesinin altyapısını sağlamlaştırdıktan sonra ürünleri güncel tutmak, kimi zaman kampanyalar yaparak siteye üye olan ziyaretçiler için oldukça önemlidir. E-ticaret sitesine sahip olanların dikkat etmesi gereken konulardan biri de site içi kullanıcı yorumlarında nasıl artış sağlayacağı ve yorumları nasıl yöneteceğidir.

2015 yılı itibariyle web ve mobil tabanlı yazılım çözümlerinin yanında e-ticaret sistemleri ile de ziyaretçilerine hizmet veren Use Techs, bu blogunda; e-ticaret sistemlerinde yorumların nasıl artırılacağını ve bu yorumların nasıl yönlendirileceği anlatılacaktır.

Use Techs; bir e-ticaret sitesinin yorum sayısındaki artışı müşteri tabanındaki genişlikle doğru orantılı olduğunu vurgulamaktadır. Müşteri tabanındaki genişlik, markanın güvenilirliğini gösterir. E-ticaret siteleri üzerinden yorum sayısını artırabilmek için bazı yöntemler bulunmaktadır:

Ürün sayfalarının alt kısmında ziyaretçilerin yorum yaparak daha çok fikir edineceği veya fikir sunabileceği, ulaşımı kolay bölümler olmalıdır.Yorum kısmında ’ad, soyad ve e-posta adresi’ gibi detaylar yorum için yeterli olacaktır. Aksine bu alanların karmaşıklığı ziyaretçilerin kaçmasını sağlayabilir. Ürün puanlama sistemi aracılığıyla ziyaretçiler, uzun uzun bilgi ve yazı paylaşmak yerine genel fikirlerini belirtebilir. Puanlama sistemi, oldukça kısa ve etkili bir yöntemdir.

Satış tamamlanıp ürün müşteriye ulaştıktan birkaç gün sonra; e-posta veya sms ile ürün ve hizmetten memnun kalıp kalmadığı sorulabilir, siteye yorum yapıp yapmayacakları ve ürünün fotoğraf veya video gönderilip gönderilmeyeceği öğrenilebilir. Sunulan bu katkı ile kişiye indirim ve özel fırsatlar sunulacağını belirtilerek yorum yapmalarına teşvik edilebilir.

Müşteriniz aldığı ürün veya hizmetten memnun olmayabilir; bunu dile getirirken de küfür, hakaret vs. içerikli yorumlar hem sizi(site sahibi) hem de diğer ziyaretçileri rahatsız edebilir. Ziyaretçilerin yaptığı yorumların önce bir ilgili kontrolünden geçirilip sonra yayımlanması olası olumsuzlukların önüne geçmenizi sağlayacaktır. Aksi takdirde yapılmış bir yorumu sitenizden silmek markanıza dair olumsuz bir algı oluşmasını sağlarken marka imajınızı da zedeleyecektir. Yorumlar sitenize düşmeden müdahale etmek her zaman için daha uygundur.

Ürün sayfalarında bir müşterinin ürünlere dair soruları olabilir. Bu soruları hızlı yanıtlamak da daha sonra aynı ürünü inceleyecek müşteri için bir kılavuz olacak, müşterilerin kafalarındaki soru işaretlerini yok edecektir.

Use Techs; e-ticaret sitesi kurmak, online satış yapmak ve e-ticaret paketi satın almak isteyenlerin başvurabileceği en güvenilir adreslerden biridir. İhtiyaca özel ve hızlı çözümlerle güvenli e-ticaret için bize ulaşınız.

5.1.2017 14:00:00

e-ticaret satış yorum müşteri ürün